Społeczna lodówka w Pruszczu Gdańskim

23 grudnia 2021
12:36
Woj. pomorskie

Kolejnym projektem Stowarzyszenia Polska2050 na Pomorzu jest uruchomienie pierwszej społecznej lodówki w Pruszczu Gdańskim, która została oddana do użytku w niedzielę 19 grudnia w sercu miasta, przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Inicjatorami, realizatorami i zarządzającymi lodówką są członkowie Stowarzyszenia Polska2050 powiat gdański. 

Lodówka ma służyć wszystkim osobom w kryzysie i oczywiście także tym, którzy chcą pomagać. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach szybko rosnących cen jest coraz więcej potrzebujących rodzin, które nie mają możliwości zakupu odpowiedniej ilości i jakości jedzenia. Lodówka społeczna jest jednym ze sposobów dzielenia się tym, co mamy. 

Godny podkreślenia jest fakt, że dzięki wyodrębnionemu miejscu w zabudowie można również zostawić „suchą” żywność. Wymiana jedzenia odbywa się anonimowo, co szczególnie ważne jest dla zachowania poczucia godności osób pobierających żywność. 

Po uroczystym oddaniu lodówki do użytkowania, młodzież z parafii zaprosiła wszystkich na ciasto i kawę. Szczególne podziękowania należą się Piotrowi Serkowskiemu oraz wszystkim wolontariuszom, którzy bezpośrednio przyczynili się do powstania tego dzieła, a także księdzu prałatowi Stanisławowi Ładzie z parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, który zgodził się na postawienie lodówki na terenie kościoła. 

Lider Polska 2050 w powiecie gdańskim Bartosz Szmajchel, dziękował wolontariuszom, którzy poświęcali swój wolny czas po pracy na budowę szafki, w której stoi lodówka i ks. prałatowi Stanisławowi Ładzie za udostępnienie miejsca.

– Gdy się zgłosiliśmy do księdza proboszcza z pytaniem o możliwość ustawienia lodówki przy parafii, decyzja była błyskawiczna – mówi Bartosz Szmajchel. – Budowa szafki i instalacja lodówki trwała tydzień. Mamy nadzieję, że się przyda i że będzie niosła dobro. Niech nadchodzące święta staną się wspaniałym początkiem całorocznego dzielenia się swoim jedzeniem z osobami często cierpiącymi głód.

– Niech Bóg pobłogosławi to nowe dzieło i tych, którzy je przygotowali. Niech błogosławi tym, którzy będą korzystać i tym, którzy będą uzupełniać – powiedział ks. Stanisław Łada.

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050