Sportowa rocznica Powstania Śląskiego

22 października 2021
12:23
Woj. śląskie

Do aktywnego uczczenia rocznicy 100-lecia Powstania Śląskiego zaprosiły mieszkańców regionu Koła Powiatu Rybnickiego i Raciborskiego. Każdy chętny mógł włączyć się w stukilometrową sztafetę!

Chociaż temat wywołuje na Śląsku duże emocje, uczestnicy deklarowali, że ich celem jest uczczenie pamięci ofiar i zaduma nad tymi wydarzeniami. Sztafeta składała się z 8 odcinków – każdy z uczestników mógł wybrać dowolną ilość odcinków oraz skorzystać z zaprojektowanej trasy, jadąc na rowerze lub biegnąc.

  • Odcinek 1 (biegowy): Czerwionka Park Furgoła – Gotartowice Dwór (13,4 km)
  • Odcinek 2 (rowerowy): Gotartowice Dwór – Rybnik Dworzec (14,3 km)
  • Odcinek 3 (biegowy): Rybnik Dworzec – Rybnik Rynek (6,9 km)
  • Odcinek 4 (rowerowy): Rybnik Rynek – Lyski (koło cmentarza) (17,5 km)
  • Odcinek 5 (biegowy): Lyski (koło cmentarza) – Raszczyce Kościół (7,7 km)
  • Odcinek 6 (rowerowy): Raszczyce Kościół – Pomnik Powstań Śląskich Racibórz (20,6 km)
  • Odcinek 7 (biegowy): Pomnik Powstań Śląskich Racibórz – Markowice (6 km)
  • Odcinek 8 (rowerowy): Markowice Stacja Kolejowa – Rzuchów Pałac (11,5 km)

Rozpoczęli jeszcze przed wschodem słońca

16 października 2021 roku przed godziną 4:00 biegacze uroczyście rozpoczęli sztafetę od uczczenia pamięci Powstań Śląskich przed pomnikiem Piotra Forgoła w parku w Czerwionce-Leszczynach. Na uwagę zasługuje wyjątkowe zaangażowanie Pani Urszuli, która całą trasę sztafety – około 100 km – pokonała na rowerze.

Kilka minut po godzinie 5:00, uczestnicy sztafety przesiedli się na rowery, by ruszyć odcinkiem OSP Gotartowice – dworzec kolejowy w Rybniku. Na miejscu czekała już kolejna grupa biegaczy, która po rozgrzewce, wysłuchała prelekcji na temat wybuchu amunicji na terenie stacji Rybnik. Ciekawe szczegóły zdarzenia przedstawił zastępca prezydenta miasta Rybnika – Piotr Masłowski, również uczestnik sztafety.

Kolejne etapy uczestnicy pokonywali poznając interesujące fakty, dotyczące przebiegu walk i punktów obrony. Na rybnickim cmentarzu złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie dowódców Powstania Śląskiego. Na kolejnych odcinkach dołączali kolejni uczestnicy zmieniając sposób poruszania się z biegu na rower.

Pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Raciborzu

Jednym z ważniejszych etapów sztafety było spotkanie pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Raciborzu. Z tego miejsca sztafeta ruszyła równolegle na rowerach oraz marszem nordic walking, by po kilku chwilach dotrzeć na teren dworca w Markowicach.

Na miejscu odczytano przygotowane wcześniej ciekawostki historyczne, by po chwili ruszyć w dalszą drogę. Dwa ostatnie odcinki sztafety pokonano na rowerach. Stanowiły one prawdziwe wyzwanie ze względu na ukształtowanie terenu.

Podsumowanie sztafety i prelekcje historyczne

Finał przedsięwzięcia miał miejsce w Pałacu w Rzuchowie. Na miejscu na uczestników czekał poczęstunek, animacje dla najmłodszych oraz wyjątkowo interesujące prelekcje historyczne. Były one o tyle unikatowe, że to licealiści przedstawili historię Powstań Śląskich ze swojej perspektywy.

 

Link do krótkiej relacji na YT: https://youtu.be/g8F0IqdCZhQ

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050