Stop Catcalling – Nie mów do mnie “kotku”!

13 lutego 2023
10:54
Woj. małopolskie

11.02.2023 roku na Skwerze Praw Kobiet w Krakowie spotkały się aktywistki ruchu Polska 2050, żeby wyrazić swój głos w debacie dotyczącej molestowania kobiet w przestrzeni publicznej. Happening pod hasłem „Nawet w Walentynki nie mów do mnie “kotku” miał na celu uwrażliwienie społeczeństwa oraz udzielenie wsparcia kobietom, które są zawstydzane, czują się zagrożone i stają się obiektem seksualnym w codziennym życiu.

Aktywistki skierowały naszą uwagę na fakt, iż to co jest dopuszczalne w relacji partnerskiej nie jest dopuszczalne wobec obcych osób. Autorzy tak prymitywnych zachowań powinni być przez społeczeństwo nieakceptowani, a przez organy państwa karani.

Karolina Górnisiewicz, architektka wnętrz, wykładowczyni akademicka oraz aktywistka społeczna, zwróciła uwagę iż konieczne jest wspieranie ofiar a nie sprawców. Przytoczyła przykład z ostatnich tygodni dotyczący nastolatki molestowanej w taksówce:

„Całowanie i dotykanie nieletniej klientki to dla służb niewystarczający powód do tego, żeby sprawcę oskarżyć o molestowanie. Wg prokuratury oraz sędzi: dotknięcie ręką nogi na wysokości kostki, w okolicy uda, głaskanie po głowie oraz całowanie w usta i policzek są jedynie naruszeniem nietykalności cielesnej, a nie czynnością seksualną. Czyli, żeby organy państwa zareagowały właściwie, ta dziewczyna powinna zostać zgwałcona, pobita i sponiewierana?”– pyta Karolina Górnisiewicz.

Organizatorki happeningu przypomniały także rozwiązania prawne działające w Unii Europejskiej. W 2018 roku we Francji wprowadzone zostało tzw. “Loi Schiappa”. Jest to prawo, które pozwala na wlepianie mandatów za wulgarne, obraźliwe i chamskie słowa, wyrażenia, gesty kierowane do obcych w przestrzeni publicznej i sieci internetowej.

„Domagamy się, aby kobiety w Polsce również mogły czuć się bezpieczne i pewne tego, że jeżeli ktoś będzie przekraczał ich granicę – to nie zostanie to zbagatelizowane czy uznane za nieudolną próbę podrywu! Catcalling to nie komplement” – podkreśla Karolina Górnisiewicz.

Małgorzata Szostak, Liderka Plantacji Dobra, apeluje o szacunek do kobiet bez względu na ich status społeczny. Podkreśliła, iż molestowanie w przestrzeni publicznej dotyka także kobiet w kryzysie bezdomności. Plantacja Dobra opiekuje się nimi prawie trzech lat.

„One też zasługują na szacunek. Jestem przerażona ich świadectwem traktowania przez społeczeństwo. Ta grupa kobiet doświadcza wyzwisk, pogardy i niewybrednych komentarzy.” – dodaje Małgorzata Szostak.

Aktywistki zwróciły uwagę, iż to od nas – matek, ojców, sióstr, braci, najbliższych zależy jak będziemy kształtować przyszłe pokolenia. Konieczne jest uwrażliwienie, że szacunek do innych jest wartością absolutnie podstawową i płeć nie usprawiedliwia żadnych niestosownych zachowań.

Podczas happeningu wybrzmiały hasła wsparcia, ale także postulaty do rządzących i polityków dotyczące konieczności zmiany w prawie i rzetelnej ochrony godności kobiet. Tuż przed rozpoczęciem wydarzenia, doszło do nieprzyjemnego incydentu z udziałem postronnych przechodniów. Kobieta i mężczyzna, którzy chcieli wyminąć zebrane osoby, zamiast poprosić o zrobienie miejsca, popchnęli jedną z uczestniczek a inną nazwali „szmatą”. Ta niczym nieuzasadniona agresja słowna, pokazuje jak wiele mamy do zrobienia wspólnie, także w ramach jednej listy wspólnych spraw, abyśmy żyli w społeczeństwie pełnym szacunku i wzajemnej kultury.

Aktywistki zapraszają do szerszej debaty publicznej 25.02.2023 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie na ul. Rajskiej 1 o godz. 11:30 na Pierwszej Konferencji poświęconej molestowaniu w przestrzeni publicznej #StopCatcalling Nie mów do mnie “kotku”!

 

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050