Zaduszki na Wyspach – Wolontariusze za granicą dbają o polskie groby

13 listopada 2023
Zagranica

W Święto Zmarłych członkowie i wolontariusze Polski 2050 w Wielkiej Brytanii odwiedzili trzy cmentarze w Londynie na których znajdują się groby Polaków: St. Mary’s Kensal Green, Northwood i North Acton. Niektóre groby były zadbane, inne wymagały uprzątnięcia, ale na wszystkich zapaliliśmy własnoręcznie robione znicze. Od trzech lat prowadzimy i popularyzujemy akcję tzw. „adopcji” grobów, staramy się dbać o nie tak, jakby to były groby naszych bliskich, ponieważ osoby tu pochowane często już swoich bliskich nie mają. W cieplejszej porze roku prowadzimy, w miarę naszych skromnych możliwości, ich renowacje, czyścimy, odmalowujemy literki, poprawiamy rozsunięte części albo uzupełniamy pokrywający je ozdobny żwir.

Na terenie Wielkiej Brytanii znajduje się ponad 800 cmentarzy, na których są pochowani Polacy. Po wszystkich wojnach i powstaniach przybywały tu kolejne duże fale emigracyjne, największa była chyba ta z okresu II wojny Światowej.  Bardzo dużą grupę stanowią groby lotników, ale są też groby członków Emigracyjnego Rządu na Uchodźctwie, generałów, naukowców – ludzi znanych i nieznanych.

Niektóre groby zostały odnowione, ale dotyczy to wyłącznie najbardziej zasłużonych osób jak np. sławna agentka Churchilla Krystyna Skarbek. Pozostałe niestety niszczeją.

Członkowie Polska 2050 Wielka Brytania przygotowali mapę, na której zaznaczone są cmentarze oraz groby ważniejszych osób. Jest ona dostępna tutaj – kliknij w link