Ubóstwo menstruacyjne Polek

13 marca 2023
Woj. małopolskie

Menstruacja to naturalne zjawisko fizjologiczne, dotyczące na co dzień połowy społeczeństwa. Mimo to, pozostaje on tematem tabu, sprawą, o której nie rozmawia się głośno. Tymczasem dla kobiet zmagających się z ubóstwem albo znajdujących się w kryzysie bezdomności może być to jeszcze większy problem, spotykający się z milczeniem z powodu braku środków finansowych. Według raportu Kulczyk Foundation z problemem braku pieniędzy na zakup odpowiednich środków higieny menstruacyjnej spotyka się prawie 1/5 kobiet w Polsce. Nie pozwólmy na ubóstwo menstruacyjne Polek!

Wolontariusze Polska 2050 Małopolskie, którzy w Krakowie organizują cykliczną akcję wydawania jedzenia osobom w kryzysie bezdomności „Plantacja Dobra”, postanowili przy okazji Dnia Kobiet nagłośnić temat #MenstruacjaToNieTabu i zorganizować konferencję, w której wzięły udział przedstawicielki naszych struktur:  Małgorzata Szostak, Karolina Górnisiewicz, Patrycja Durska, @Anna Krakowiak, @Kinga Polit, które zabrały głos, aby wyrazić kobiecą solidarność i wsparcie potrzebującym.

We współpracy z Kulczyk Foundation ,Biedronka Okresowa Koalicja Akcja Menstruacja, @Fundacja Przystań Medyczna działacze Stowarzyszenia Polska 2050 w czasie piątkowego spotkania “Plantacji Dobra” rozdawali odpowiednie środki higieniczne, a wolontariuszka – przyszła ginekolog, odpowiadała na pytania dotyczące chorób związane z kobiecą fizjologią, menstruacją, higieną i menopauzą.

Jeśli chcesz zgłosić swoją inicjatywę, lub włączyć się w działania stowarzyszenia na rzecz praw kobiet napisz na kobiety@polska2050.pl!

Podoba Ci się to jak pomagamy zwalczyć ubóstwo menstruacyjne Polek? To jak staramy się zwalczyć tabu, które powstało wokół tego problemu? Zobacz również nasze inne projekty, którymi zmienić Polskę kawałek po kawałku. Zobacz jak działa Pokolenie 2050 jak wspomagamy osoby w kryzysie bezdomności i jesteśmy honorowymi dawcami krwi

Zachęcamy również do wsparcia naszych działań na stronie wspieraj.stowarzyszenie2050.pl