#UNIAtoMY #UNIAtoJA – Wezwanie do działania

08 października 2021

Wczorajszy dzień przejdzie do historii. W ślad za orzeczeniem z 7 października, Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy prawa unijnego uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów Konstytucji są z nią niezgodne. Trybunał orzekł też niekonstytucyjność przepisów Traktatu o Unii Europejskiej w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę w traktatach, a Konstytucja nie jest najwyższym prawem w RP. Ponadto, przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez Prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów są niezgodne z Konstytucją.

Wyrok dotyczy wniosku Mateusza Morawieckiego, który został sformułowany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca. Odnosił się on do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego i kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją. Zarzuty sprowadzały się m.in. do pytania o zgodność z Konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich. Przepisy w zaskarżonym rozumieniu m.in. uprawniają lub zobowiązują krajowy organ do odstąpienia od stosowania polskiej Konstytucji lub nakazują stosować przepisy prawa w sposób z nią niezgodny.

Orzeczenie Trybubału to najpoważniejszy jak dotąd krok w stronę #polexitu

W dzisiejszym wystąpieniu (linkSzymon powiedział m.in.

“To nie jest wesoły dzień dla Polski i dla polskiej demokracji. Czyli dla tego, co od 30 lat budujemy. 18 lat temu zdecydowaliśmy, że w UE chcemy być, że Unia jest naszym domem. Zasłużyliśmy na to wykrwawiając się w wojnach, walcząc z różnego typu okupacjami. Trybunał obsadzony marionetkami, które kompromitują Polskę orzekł, że Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej. Trzeba sobie to powiedzieć wprost. To naprawdę jest deklaracja wypowiedzenia traktatów europejskich! (…).To, co się wczoraj stało to oczywiste przekroczenie granic w relacjach z UE. To jasne powiedzenie, że będziemy ją traktować bar sałatkowy. Będziemy wybierać rzeczy, które nam pasują, a te które nie – wyrzucimy do kosza. Najważniejsze, żebyście przysyłali „hajs” (…). Nie, nie dostaniemy 260 mld z KPO, które nam się należały.”

“Wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych” – podała z kolei w swoim komunikacie KE

Komisja zapowiedziała, że nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii.  Najwyższy czas uświadomić sobie i innym, że nie są to działania w imieniu większości Polaków, że właśnie #uniatoMY.

Rozpoczynamy zatem akcję “Ja zostaję” i zapraszamy wszystkich do dołączenia.

• Promujemy hasztagi w mediach społecznościowych, wystąpieniach, w trakcie demonstracji: #UniaToMy #UniaToJa
  • Możecie zamieścić zdjęcia z podpisem #UniaToMy. Jeśli jesteście członkami struktur Polski 2050, macie możliwość ustawienia nakładki, którą przygotowaliśmy (zobacz poniżej).
  • Zdjęcia lub krótkie wideo z podpisem możecie wysyłać na adres uniatomy@polska2050.pl – wykorzystamy je w kanałach w mediach społecznościowych.
  • Zachęcamy do rozmów, uświadamiania, a także do spontanicznych spacerów w weekend z flagami Unii Europejskiej pod miejscowymi biurami PiS.

Co możesz jeszcze zrobić? Jeszcze więcej, dowiedz się o tym od naszych lokalnych struktur, kontaktując się poprzez biura i maile.

• Nasze oddziały będą również brać czynny udział w demonstracjach oraz marszach.

Polska grająca fair w UE jest dla nas ważna. #Polexit – zdecydowane nie.