Wizyta studyjna Ruchu Polska 2050 w Brukseli

27 października 2022
10:51

W dniach 24-26 października 2022 roku na zaproszenie europosłanki Róży Thun, grupa ponad 20 przedstawicieli Polski 2050 z różnych regionów Polski uczestniczyła w wizycie studyjnej w Brukseli. Był to już trzeci wyjazd z udziałem naszych struktur, po reprezentacji z woj. świętokrzyskiego i małopolskiego, które odwiedziły europejską stolicę w poprzednich miesiącach.

Celem wyjazdu było zapoznanie się z procesami i funkcjonowaniem „od kuchni” Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego, w którym działa m.in frakcja Renew Europe, do której należy Polska 2050. W trakcie dwóch intensywnych dni uczestnicy zwiedzili budynek Berlaymont, gdzie mieści się Komisja, zapoznali się z prezentacją Michaliny Zięby z Sekretariatu Generalnego KE, dotyczącą struktury oraz mechanizmów zachodzących w KE. Z kolei  Wojciech Talko z pionu politycznego gabinetu wiceprzewodniczącej Věry Jourovej poprowadził dyskusję na temat sprawczości KE. Jako przykład sprawnej decyzyjności pan Talko podał wypracowany w ekspresowym tempie system wspólnego zakupu gazu. „W celu uniknięcia kryzysu energetycznego, pomijając interesu strategiczne dużych państw członkowskich UE, Komisja Europejska wypracowuje możliwość wspólnego zakupu gazu w takiej samej cenie dla wszystkich krajów członkowskich” – powiedział Wojciech Talko. Padały również pytania o konsultacje społeczne w procesach prawodawczych, środki z KPO, postrzeganie przez KE praworządności w Polsce oraz bieżące tematy, jak np. walkę z dezinformacją w związku z wojną w Ukrainie.
Następnie, wolontariusze odwiedzili Parlamentarium – interaktywną wystawę prezentującą historię i kontekst integracji europejskiej oraz aktualny skład Parlamentu Europejskiego.

Nie zabrakło spotkań z europosłanką. Wprowadzając grupę na salę plenarną, reprezentanci dowiedzieli się o systemie obrad, o technicznej stronie głosowań, pracy europosła, poszczególnych komisjach i obowiązkach do spełnienia.

„Wyjazd do Brukseli zapadnie w naszej pamięci na długo. Poznanie instytucji Unii Europejskiej to przede wszystkim spotkania z niezwykłymi ludźmi. Podziękowania za zaproszenie dla naszej europoseł Róży Thun oraz dla Piotra Stoleckiego – szafa biura poselskiego Róży Thun za zadbanie o nas na najwyższym poziomie” – mówi Agnieszka Tułacz, Przewodnicząca Zarządu regionu województwa łódzkiego.

„Wizyta w Brukseli na zaproszenie naszej europosłanki pokazała mi, przede wszystkim, kulisy pracy Parlamentu i Komisji Europejskiej. Wielu z nas nadal ma problem ze zrozumieniem i rozgraniczeniem obowiązków, które wchodzą w kompetencje polskiego parlamentu, a które –  tego w Unii. Utwierdziłam się również w przekonaniu, że podstawą sukcesu pracy państw europejskich jest wspólna komunikacja i umiejętność kompromisu. Ucieszył mnie również fakt, że zagadnienia ekologiczne są bliskie sercu Roży i traktuje je jako priorytet w swojej parlamentarnej pracy. Mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia, ale jesteśmy z pewnością na „zielonym szlaku” również w parlamencie – relacjonuje Beata Springer, członkini ogólnopolskiego zespołu ds. Eko i reprezentantka województwa lubuskiego.

„Istnieją dwa typy europosłów. Jeden to taki, który przyjeżdża do Brukseli podpisać listę, aby dostać dietę. Nie jest zainteresowany pracą, tylko korzyściami płynącymi z pełnionej funkcji. Ale istnieje też drugi typ. Zajmuje się sprawami ważnymi dla Europejczyków, przez trzy tygodnie pracując w Brukseli,  a jeden tydzień w Strasburgu. Na rodzinę i dom ma niewiele czasu. Stwierdzenie o „eurozjadach” jest mitem, jeśli swoją pracę traktuje się poważnie. Znam kogoś, kto reprezentuje drugi typ. To Róża Thun. Empatia, otwartość na różnorodność. Jestem dumna, że jest częścią Polski 2050 – dodaje Agnieszka Wiśniewska, samorządowiec, członek Partii Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Stowarzyszenia Polska 2050 w województwie wielkopolskim. 

Kolejna wizyta naszych struktur rozpoczyna się już 6 listopada. Czekamy na kolejne relacje.

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050