Wsparcie wolontariuszy Ruchu Polska 2050 na rzecz osób w kryzysie bezdomności

01 października 2021
17:00
Woj. dolnośląskie, Woj. kujawsko-pomorskie, Woj. lubelskie, Woj. lubuskie, Woj. łódzkie, Woj. małopolskie, Woj. mazowieckie, Woj. opolskie, Woj. podkarpackie, Woj. podlaskie, Woj. pomorskie, Woj. śląskie, Woj. świętokrzyskie, Woj. warmińsko-mazurskie, Woj. wielkopolskie, Woj. zachodniopomorskie, Zagranica
Ekipa dla osób w kryzysie bezdomności

Grupa działająca w Stowarzyszeniu Polska 2050 na rzecz osób w kryzysie bezdomności istnieje już ponad rok! W tym czasie do koordynacji działań w konkretnych województwach zgłoszonych zostało 9 osób, co nie znaczy, że grupa wsparcia działa
tylko w 9 regionach.
W akcjach na rzecz osób w kryzysie bezdomności udział wzięło ponad 1 000 naszych działaczy, wolontariuszy i sympatyków, na działania poświęcając ponad 10 tysięcy godzin! Zorganizowano niezliczoną ilość zbiórek materiałów higienicznych, odzieży czy też żywności. Wsparto liczne organizacje pozarządowe, zarówno przy przygotowaniu jak i wydawaniu posiłków dla osób potrzebujących. Co ważne, a wręcz kluczowe, nie realizowano pomocy na oślep, tylko prowadzono ją w oparciu o informacje przekazane przez organizacje zajmujące się wsparciem osób w kryzysie bezdomności. Jako Polska 2050 wierzymy, że organizacje pozarządowe trafiają tam, gdzie instytucje rządowe trafić nie chcą lub nie potrafią. To właśnie oni wiedzą najlepiej jaki sposób pomocy jest odpowiedni oraz jaka jest skala potrzeb grup wykluczonych.

“2050 Mazurków” było najgłośniejszą  ogólnopolską akcją zainicjowaną przez naszą grupę. W ramach tej idei wolontariusze z całej Polski przygotowali i dostarczyli ciasta i produkty spożywcze, które w trakcie Świąt Wielkanocnych trafiły do ponad 10 tysięcy potrzebujących osób !

Kolejne akcje, które warto wspomnieć to kontrakt obywatelski z Białegostoku, polegający na wydawaniu gorących posiłków osobom potrzebującym w okresie zimowych.  Z kolej Plantacja Dobra w Krakowie od ponad 80 tygodni wydaje posiłki osobom w kryzysie bezdomności. W podobny sposób prowadzone są działania w Kujawsko-Pomorskim w ramach akcji “Buła na spółę”,  czy w województwie mazowieckim – Podziel się Dobrocią w Wołominie. Natomiast w województwie Warmińsko-Mazurskim odbywa się akcja szycia kapci dla osób w kryzysie.  Akcja może być prowadzona dzięki zaangażowaniu lokalnych szkół w zbiórkę starej wełny. Takie województwa jak opolskie, dolnośląskie oraz śląskie regularnie wspierają lokalne organizacje pozarządowe, a w Wielkopolsce realizowane są projekty streetworkingowe. Nie sposób wymienić wszystkie przeprowadzone akcje,  aczkolwiek są one zauważane i doceniane przez osoby, które rzeczywiście potrzebuję pomocy i wsparcia naszych wspaniałych wolontariuszy!

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050