Wyniki Eko-Grantów! GRATULUJEMY wspaniałych projektów!

24 września 2024
18:48
Woj. kujawsko-pomorskie, Woj. łódzkie, Woj. śląskie
Eko-Granty Edycja Jesień 2024

W konkursie wzięło udział aż 18 zgłoszeń z całej Polski! Zgodnie z regulaminem, wybraliśmy 4 projekty, z których 1 zostanie sfinansowany dzięki posłance i członkini Stowarzyszenia – Bożennie Hołowni! Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali swoje propozycje, wybór był trudny.

Pszczoły, jeże i ogrody na „gruzach”

W ciągu krótkiego czasu wpłynęło 18 wniosków, z których komisja konkursowa w składzie: Martyna Rękas, Piotr Gąsiorowski, Zofia Ilkowska-Adamczewska i Bożenna Hołownia wyselekcjonowała projekty wolontariuszy, następnie przyznała eko-granty następującym inicjatywom:

1. „Ekologiczna świetlica” – zgłoszony przez Arkadiusza Jąkalskiego z Polska 2050 Kujawsko-Pomorskie

2. „Ożeż jeż!” – zgłoszony przez Alana Wolnego z Polska 2050 Śląskie

3. „Rewitalizacja ogrodu wokół siedziby Towarzystwa Pomocy” – zgłoszony przez Dorotę Redowicz z Polska 2050 Łódzkie

4. „Park na gruzie, czyli moc roślin ruderalnych”, zgłoszony przez Bognę Hes z Polska 2050 Łódzkie (nagroda Bożenny Hołowni)

Dowiedz się więcej o wygranych eko-grantach!

„Ekologiczna Świetlica”: W ramach projektu przy Świetlicy Wiejskiej w Sadłogu powstanie ogród roślin miododajnych. W ich skład wejdą zarówno krzewy i łąka kwietna. Zostaną wybrane rośliny wieloletnie tak, aby przez długi okres cieszyły zarówno osoby odwiedzające świetlicę, jak i wszelkiego rodzaju zapylacze i inne owady. Projekt przewiduje wysianie łąki miododajnej, która nie będzie koszona. Pośród krzewów miododajnych zostaną również rozmieszczone domki dla jeży oraz zostanie stworzony koci azyl dla bezdomnych kotów. Przy współpracy z lokalnym Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami zostaną również przeprowadzone zajęcia związane z zaletami dbania o jeże i owady będące zapylaczami. Poruszymy także problematykę bezdomności kotów.

„Ożeż jeż”: Propozycja polega na zbudowaniu 12 wielosezonowych domków dla jeży. Domki będą wykonywane przez Wolontariuszy Stowarzyszenia i osoby, którym los tych zwierząt nie jest obcy. Domki zostaną stoworzone z materiałów ekologicznych. 3 domki zostaną umieszczone w Arboretum Bramy Morawskiej, na skraju lasu w części mocno zurbanizowanej, pozostałe w parkach miejskich i ogródkach działkowych na terenie całego miasta Racibórz. Wszystkie domki planujemy nazwać tak, żeby ich wykonawcy mogli się pochwalić „dziełem”.

„Rewitalizacja ogrodu wokół siedziby Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta”: Rewitalizacją obejmie Schronisko dla bezdomnych w Pabianicach. Chodzi o przekształcenie istniejącego, zaniedbanego ogrodu w miejsce wypoczynku i aktywności dla osób przebywających w Schronisku Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta oraz korzystających z pomocy doraźnej (jadłodajni, punktu sanitarnego i wydawania odzieży). Celem projektu jest stworzenie zielonych przestrzeni na podwórku i w ogrodzie. Utworzymy ogród sensoryczny, czyli przestrzeń zaprojektowaną tak, aby oddziaływała na różne zmysły. Wprowadzimy bioróżnorodność lokalnej zieleni, sadząc wiele gatunków roślin, które będą wspierać ekosystem lokalny. Na terenie okalającym Schronisko powstaną: ogród warzywny i ziołowy, ogród deszczowy – tworzący przestrzeń absorbującą i magazynującą wodę deszczową, zielone ściany – rośliny pnące na pionowych strukturach, łąka kwietna. W ramach przedsięwzięcia jest również organizacja warsztatów z hortiterapii (ogrodnictwo terapeutyczne). Proponowane zmiany to rozwiązania inspirowane i wspierane przez Nature-based Solutions. Są opłacalne (wydajne ekonomicznie), dostarczają równocześnie korzyści natury ekologicznej, ekonomicznej i społecznej, a także wspierają adaptację do zmian klimatu. Projekt dostosowany będzie do specyfiki miejsca oraz potrzeb osób korzystających z przestrzeni.

„Park na gruzie, czyli moc roślin ruderalnych”: Projekt jest skierowany na działania ekologiczne i ochrony środowiska, przyczyni się do zmiany otoczenia na lepsze. Inicjatywa powstała z pomysłu utworzenia terenu przyjaznego zapylaczom i uzyskania efektu edukacyjnego dla lokalnej społeczności. Miejsce, w którym znajduje się gruz pobudowlany, a miało być kiedyś trawnikiem, chcemy obsadzić nasionami roślin ruderalnych. Obserwując potężne siły natury, która rozprawia się z błędami ludzkości widzimy fenomen roślin rosnących w trudnych warunkach. Docelowo chcemy też ustawić ławkę dla obserwatorów przyrody, tablicę informacyjną o zasadzonych roślinach, beczki do zbierania deszczówki i węże ogrodnicze do jej rozprowadzania. Nasze przedsięwzięcie może zostać łatwo zaimplementowane w wielu podobnych miejscach. Zakładamy w przyszłości aktywizację członków Stowarzyszenia przy tym projekcie w trakcie ekolekcji w terenie.

Minigranty, czyli lokalna sprawczość!

Dla przypomnienia, Minigranty to wewnętrzny konkurs Stowarzyszenia na dofinansowanie inicjatyw tworzonych przez naszych wolontariuszy i członków Stowarzyszenia Polska 2050. Odbiorcami są natomiast wszyscy – mieszkańcy gmin, powiatów, miast i miasteczek. 
Fundusz jest dla osób, którzy chcą zrobić coś na rzecz innych, w wymiarze lokalnym.

We wrześniu uruchomiliśmy jesienną edycję Minigrantów pod hasłem „Eko-granty”, aby dedykować jednostkowe dofinansowanie w wysokości 1500 zł dla 4 inicjatyw o charakterze ekologicznym i prośrodowiskowym. Jeden z projektów otrzymuje dofinansowanie dzięki Bożennie Hołowni. Dziękujemy również Martynie Rękas za koordynację Minigrantów.

Realizacja projektów odbędzie się w terminie od 24.09.2024 do 11.11.2024. O postępach będziemy informować na bieżąco na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych.

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050