Zimowe dokarmianie zwierząt ZOO w Myślęcinku, Poznaniu i Toruniu

03 listopada 2021
15:08
Woj. kujawsko-pomorskie
Akcje

W okresie jesiennym często słyszymy apele ogrodów zoologicznych, które w trosce o swoich podopiecznych zwracają się z prośbą o dostarczanie żołędzi i orzechów. Żołędziowo-orzechowe przysmaki są urozmaiceniem pokarmu dla żubrów, antylop, jeleni czy różnych gatunków ptaków, jak również gustują w nich niedźwiedzie, żyrafy oraz pawiany. Orzechy są doskonałym lekarstwem dla zwierząt w przypadku zaburzeń trawiennych.

Na apel ogrodu zoologicznego  w Bydgoszczy w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek o przekazywanie żołędzi i orzechów na zimowe dokarmianie zwierząt, niezwłocznie zareagowała liderka powiatu mogileńskiego Violetta Skorupińska.  Zmotywowała do tej optymistycznej akcji wielu wolontariuszy z województwa kujawsko-pomorskiego. Efekt przerósł oczekiwania, dlatego suche i oczyszczone dary natury zostały dostarczone  nie tylko do ZOO w Myślęcinku, ale i w Poznaniu. Gdy te ogrody zoologiczne zostały „nakarmione”, a zbiórka nie mogła się zakończyć – nadwyżki orzechów i żołędzi zostały przekazane ZOO w Toruniu. W sumie przez zaangażowanych w akcję wolontariuszy udało się zebrać ok 400 kilogramów orzechów i ok.100 kilogramów żołędzi.

Warto podkreślić nie tylko wymierny efekt tej zbiórki, a jej społeczny wydźwięk. Ogromnie satysfakcjonującym i budującym było to, że w zbiórkę zaangażowały się dzieci z przedszkoli i szkół w powiecie aleksandrowskim czy Wylatowa, chórzyści z Mogilna oraz osoby prywatne, nie związane ze Stowarzyszeniem Polska 2050.  Tego typu akcje od najmłodszych lat rozwijają zachowania proekologiczne, wrażliwość na los zwierząt oraz uczą wykorzystywania zasobów przyrody. Oby jak najczęściej można było uczestniczyć w tak pozytywnych i pożytecznych akcjach.

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050