Zmierz się z cukrzycą

16 maja 2023
15:57
Woj. wielkopolskie

Każdy dzień jest dobry by zadbać o zdrowie – swoje lub swojego bliskiego. Z takiego założenia wychodzi Marta Furmaniak – liderka Stowarzyszenia Polska 2050 Wielkopolskie w powiecie kościańskim, wykwalifikowana edukatorka diabetologiczną. W ramach projektu „Zmierz się z cukrzycą” razem z wolontariuszami z regionu zajmują się zwiększaniem świadomości społecznej na temat tej choroby.

Obecnie na cukrzycę w Polsce choruje już ponad 3 mln obywateli, a ponad 1 mln nie wie o tym, że choruje. Jest ona nazywana chorobą cywilizacyjną, która może być dla człowieka śmiertelnie niebezpieczna. Akcja „Zmierz się z cukrzycą” ma pomoc w rozpoznaniu tej choroby na czas. Projekt polega na przeprowadzaniu małoinwazyjnego, bezbolesnego i szybkiego badania glikemii, tj. stężenia glukozy we krwi. Oznaczenie glikemii jest badaniem stosunkowo tanim i prostym, ma jednak ogromne znaczenie w diagnostyce cukrzycy. Badanie poziomu glukozy jest szczególnie ważne u pacjentów, którzy są obciążeni genetycznym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 1 oraz typu 2, a także także osoby cechujące się insulinoopornością. Badanie stężenia glukozy we krwi powinny wykonywać także kobiety w ciąży. W ramach projektu od 2021 roku nasi wolontariusze przebadali już ponad 1000 osób!

Widząc zapotrzebowanie na dalsze działania i rosnące zainteresowanie wśród społeczeństwa profilaktyką zdrowia, Stowarzyszenie Polska 2050 chce prowadzić ten projekt na szerszą skalę: w planach są kolejne akcje informacyjne w całej Polsce, zakup niezbędnych materiałów medycznych czy wyposażenia stanowisk pomiarowych.

Ty również możesz zadbać o zdrowie swoje, swoich bliskich i setek Polek i Polaków. 
Wejdź na  https://wspieraj.stowarzyszenie2050.pl i wesprzyj najnowszą akcję naszego Stowarzyszenia!

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050