Żółty Mikołaj w kujawsko-pomorskim

20 grudnia 2022
14:00
Woj. kujawsko-pomorskie
Słyszeliście prawdopodobnie o naszej akcji „List do Żółtego Mikołaja”, w ramach której dzieci przebywające Specjalistycznych Ośrodkach Wsparcia Ofiar Przemocy w Rodzinie, znajdujących się na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego (3 ośrodki – Jaksice, Włocławek, Tuchola)  mogły napisać list do „Żółtego Mikołaja”. Dzięki zainicjowanej zbiórce funduszy udało się zebrać środki, aby chociażby doraźnie spełnić marzenia dzieciaków.  Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami – niestrudzonymi elfami, przygotowywał podarunki według wytycznych, zawartych w listach od dzieci.
Z wizytą do jednej z rodzin z pieczy zastępczej w powiecie żnińskim udał się sam Szymon Hołownia! 
W tym spotkaniu udział wzięli również Kamil Jakubczyk, Żaneta Głowacka, Agnieszka Buczyńska, Katarzyna Karpa-Świderek oraz Michał Koniuch.
– „Żółty Mikołaj” wyruszył już w dalszą podróż – musi przecież zdążyć odwiedzić wszystkich autorów listów – powiedział jeden z organizatorów akcji.
Od początku grudnia trwa w Bydgoszczy Akcja „Otul Ciepłem”. W trakcie akcji każdy ma możliwość spotkania z alpaką oraz wykonania pamiątkowego zdjęcia. Alpaka wraz z właścicielem, Jerzym Grzybowskim, odwiedzała biuro Polska 2050 w Bydgoszczy oraz spacerowała ulicą Długą przy której znajduje się biuro stowarzyszenia.
„Akcja „Otul Ciepłem” wymyślona została w roku pandemicznym, kiedy to wiele rodzin nie mogło się spotkać. Wtedy najmocniej odczuliśmy czym jest samotność. Kontynuując tę młodą tradycję, nadal skupiamy się na osobach osamotnionych. Przekazując im zrobiony na drutach szalik lub czapkę i spędzając z nimi czas na rozmowie przy herbacie, chcemy otulić ciepłem, dosłownie i w przenośni. Komuś samotnemu chcemy podarować nasz czas i ciepły upominek. Komuś, kto chce odwiedzić bliskich a nie stać go na kupno prezentu, chcemy umożliwić wybranie czegoś z naszej skromnej kolekcji zebranych, uniwersalnych prezentów”tak o akcji opowiada jej pomysłodawczyni, Justyna Tessa.
„Zapraszamy! Nie gryziemy. Nie indoktrynujemy. Pijemy herbatę a gryziemy tylko ciasto” – dodaje Justyna.
W powiecie mogileńskim i inowrocławskim Mikołaja można było spotkać 6 grudnia będąc na spacerze czy w pracy. Ekipa powiatu mogileńskiego rozdawała przechodniom słodycze oraz bilety do lokalnego kina na rodzinny film świąteczny.   Natomiast lider powiatu inowrocławskiego Kamil Jakubczyk spotkał się z mieszkańcami Janikowa ubrany w strój „Żółtego Mikołaja”. Rozdawał cukierki i pozował do pamiątkowych zdjęć na ulicach miejscowości.
9 grudnia w powiecie radziejowskim w Świetlicy Wiejskiej Sadłóg była okazja znowu spotkać się Mikołajem i razem z nim oraz gromadą innych uczestników pobawić się w najlepsze! Ile było atrakcji i frajdy dobrze wiedzą dzieci oraz ich rodzice i opiekunowie, którzy spędzili wspólnie fantastyczny czas. Zabawy, strojenie choinki, animacje, wykonywanie perfum w ramach kreatywnych warsztatów „Stwórz własny perfum naturalny – m. in. świąteczne nuty zapachowe” i wiele wiele uśmiechu – tak minął piątkowy wieczór.
Autorem i głównym organizatorem tego wesołego, mikołajkowego przedsięwzięcia jest Arkadiusz Jąkalski, lider powiatu radziejowskiego i członek zarządu regionu, który jako sołtys Sołectwo Sadłóg od dawna angażuje się w inicjatywy społeczne, skierowane zwłaszcza do najmłodszych. W przeprowadzeniu mikołajkowej zabawy wsparła go m.in. liderka powiatu z Włocławka, Marlena Człapińska. Piątkowy wieczór za ich sprawą przyniósł nie tylko dzieciom, ale i dorosłym wiele radości, był sposobnością do integracji i dzielenia się energią.
Grudzień to bez wątpienia czas magiczny. Magia ta rodzi się z dobrej woli! 
POLSKA
2050
STRATEGIE
2050