ZROBILIŚMY TO – zielone DNA ruchu
Nasze DNA jest zielone. Jesteśmy ekologicznie skuteczni i zdeterminowani – wdrażamy program #polskanazielonymszlaku Strategii 2050 poprzez działania prośrodowiskowe, wspieramy zrównoważony rozwój, edukujemy. Zorganizowaliśmy do tej pory ponad 200 EKO SPACERÓW. Walczymy z tzw. betonozą – rozdaliśmy ponad 7000 sadzonek drzew, sami zasadziliśmy w tym czasie około 2000 drzew, a w najbliższym czasie posadzimy ich jeszcze 2050, bo nasz projekt wygrał dofinansowanie w budżecie obywatelskim dla m. st. Warszawy i zdobył wśród ogólnomiejskich propozycji najwięcej głosów, bo prawie 28 000!
Gros działań członków i wolontariuszy Stowarzyszenia Polska 2050 skupia się wokół tematów ekologicznych. “Polska zielona” łączy wszystkich sympatyków. Od wiosny 2021 roku staramy szacować skalę tych działań, które odbywają się na poziomie ogólnopolskim, ale też regionalnym, włączając poszczególne gminy. Oprócz wyżej wymienionych, cyklicznie rozdajemy opakowania łąk kwietnych przy okazji ulicznych akcji i sami zasialiśmy ich kilkadziesiąt, w tym rozrzuciliśmy około 200 tzw. “bomb siewnych”. Warszawski, ostatni projekt “2050 drzew” zdobył aż 27805 głosów, tym samym znajdując się na szczycie 22 pozycji, które zostaną zrealizowane w stolicy. Szacujemy, że w sumie zebraliśmy ponad 200 ton śmieci.
Propagujemy system kaucyjny, a nasz zespół przygotował postulaty, które weszły do uchwały, w tym najważniejszy – rozszerzenie systemu kaucyjnego o szkło jednorazowe i puszki aluminiowe.
Złożyliśmy interpelacje m.in. w sprawie planowanej inwestycji Doliny Popradu, Turnickiego Parku Narodowego, zmniejszenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Dyrektywy Anty-Plastikowej. Składaliśmy wnioski i zapytania dotyczące Siarzewa i Obwodnicy Aglomeracji warszawskiej. Odbyły się protesty i pisanie apeli do posłów ws. nowelizacji Ustawy o Lasach.
W czerwcu 2022 roku opublikowaliśmy raport i ogłosiliśmy go na rowerowym wydarzeniu #Roweremwprzyszłość: “Ku zrównoważonej mobilności – rozwój infrastruktury rowerowej w północnej części Warszawy i gminach ościennych”, w której przedstawiliśmy dobre rozwiązania na podłączenie gmin sąsiadujących z Warszawą z infrastrukturą rowerową w stolicy. Raport dostępny w całości na Strategie2050.pl Planujemy rozszerzyć go na pozostałe regiony, bo sektor transportu stanowi jedną z najbardziej szkodliwych gałęzi gospodarki pod kątem emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej, z czego ponad 70% emituje transport drogowy. Polska stała się jednym z unijnych “liderów” w liczbie samochodów przypadających na jednego mieszkańca. Chcemy działać, aby walczyć zarówno o dobro środowiska, jak i dobro przyszłych pokoleń.
Koordynatorka EkoGrupy “Ziemia na Pokolenia” w ramach Stowarzyszenia Polska 2050 Magda Dorożała podkreśla, że “tzw. dobre życie to zaangażowanie w kwestie społeczne, wyjście poza swoją strefę komfortu i pomoc tym, którzy jej potrzebują najbardziej: drugiemu człowiekowi, sąsiadowi, gminie, miastu czy szeroko rozumianej globalnej „wiosce”. Wierzę w moc empatycznej ekologicznej edukacji od podstaw….”
Prowadzimy akcje informacyjne i edukacyjne. Do tej pory odbyły się już 23 rozmowy ekolive’y “EKO KAWKA” z ekspertami z różnych dziedzin, które udostępniamy szeroko (wszystkie są już dostępne na odpowiedniej playliście na Youtube – https://youtube.com/playlist?list=PLW9zLeXrqr7kVQ8NFIe7jW4rdFJ3Uj2hg). Magda jest pomysłodawczynią cyklu webinarów #EkoKawka. Swoją przygodę z Ruchem rozpoczęła od uszycia własnoręcznie blisko 1000 eko-woreczków na warzywa i owoce ze starych firanek, inicjując tym samym akcję #NieMusiszBraćFoliówki na warszawskich Bielanach, które zostały rozdane potem mieszkańcom.
Widzimy problem – postulujemy – działamy !