Drzewa w mieście – akcja ruchu Polska 2050 w Gdańsku

26 października 2021
Woj. pomorskie
Minigranty, Akcje

W sobotę 23 października wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 zorganizowali akcję sadzenia drzew. Efektem ich pracy jest posadzonych 150 drzewek ze szkółki leśnej w Leźnie z Nadleśnictwa Kolbudy. Już najbliższej wiosny głogi, jabłonie i śliwy pięknie zakwitną, a latem będą dawały cień na skwerze między ulicami Olsztyńską i Opolską na gdańskiej Zaspie.

W ostatnim czasie mieszkańcy Gdańska głośno narzekali na proces masowej wycinki drzew, przeprowadzany ze względu na plany deweloperskie czy wycinki porządkowe. Członkowie, wolontariusze i sympatycy Polska 2050 na Pomorzu postanowili walczyć z tym bardzo niedobrym trendem i w ramach minigrantu „Drzewa w mieście – zbędne czy niezbędne?”

– Chcielibyśmy, aby Gdańsk pozostał zielonym, przyjaznym i nie wybetonowanym miastem – mówi Joanna Bujak-Pietrzela, liderka zespołu ds ekologii Stowarzyszenia Polska 2050 na Pomorzu. – Żeby tak się stało potrzebne są oddolne inicjatywy sadzenia drzew na terenach, które są zielone, aczkolwiek otwarta, niezadrzewiona przestrzeń nie zachęca do odpoczynku, ani w upalne, letnie dni, gdy na spalonej przez słońce trawie nie można znaleźć nawet skrawka cienia, ani w miesiącach jesiennych i zimowych, gdy na takich placach narażeni jesteśmy na lodowate podmuchy wiatru. Dlatego wolontariusze i członkowie Ruchu zwrócili się do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni o wskazanie miejsca w Gdańsku, które może zostać przeznaczone pod zadrzewienie. Wskazano  skwer pomiędzy ul. Olsztyńską i Opolską na Zaspie.

Stowarzyszenie zamówiło 150 sadzonek w Nadleśnictwie Kolbudy i zaprosiło na akcję sadzenia drzew wszystkich mieszkańców Gdańska, którym zależy na zielonym, przyjaznym dla mieszkańców, owadów i ptaków Gdańsku. Sadzenie było połączone z akcją edukacyjną na temat wartości drzew w przestrzeni miejskiej oraz skutków ekologicznych, estetycznych i psychologicznych ich wycinki.

Do nasadzenia wybrano gatunki, które nie tylko stworzą cień na skwerze i oczyszczą powietrze, ale dadzą też pożywienie pszczołom oraz schronienie ptakom i innym drobnym zwierzętom. Zasadzonych zostało 70 głogów dwuszyjkowych, 50 dzikich jabłoni i 30 śliw tarnin.

Kolejne sadzenie drzew w mieście planowane jest w sobotę 6 listopada o 12:00 przy ZSP8 w Gdańsku, ul. Dragana 2. Tam zostanie zasadzonych 170 grabów. Będzie to okazja do wspólnego, rodzinnego spędzenia czasu, poznania znaczenia drzew w mieście i przyczynienia się do pojawienia nowych, które sprawią, że okolica będzie wiosną i latem rozbrzmiewać śpiewem ptaków, a skwer stanie się doskonałym miejscem na odpoczynek.
Zachęcam wszystkim mieszkańców Trójmiasta do udziału w tej jakże ważnej dla miasta akcji !