Świece okopowe pomorskie

06 marca 2023
Woj. pomorskie

Świece okopowe w województwie pomorskim produkują wolontariusze z Lęborka, Wejherowa i Gdańska

Świece okopowe pomorskie – pomorscy wolontariusze Stowarzyszenia Polska 2050 dołączyli do ogólnopolskiej akcji produkcji świec okopowych dla walczących żołnierzy w Ukrainie. W lutym i marcu regularnie odbywają się spotkania podczas których zebrane puszki, tektura oraz wosk i parafina są łączone w świece, które pomagają przetrwać zimne miesiące zarówno żołnierzom jak i cywilom na Ukrainie.

Jako pierwsi do akcji ruszyli wolontariusze Stowarzyszenia Polska 2050 z powiatu wejherowskiego. Udało się im wyprodukować około 100 świec. Wśród najbardziej zaangażowanych osób byli: Natalia Klarecka, Ewa Heppner, Grażyna Czajkowska, Dorota Ściślak, Gabi Hoffmann-Gawryś, Anetta Nowak, Jan Kowalczyk i Andrzej Folwarski.

Kolejni byli wolontariusze z powiatu lęborskiego. Udało się im zebrać i wyprodukować ok 70 świec, które przekazali do biura w Gdańsku. Zapowiadają, że planują kolejne spotkania podczas których będą robić świece, tym bardziej że zapotrzebowanie na nie jest stale bardzo duże.

Jedna taka świeca daje ciepło przez kilka godzin. Może też być wykorzystywana do podgrzewania wody lub posiłku. Zimą jest to w okopach na wagę złota. Obecnie w Ukrainie takie świece są wykorzystywane nie tylko przez żołnierzy w okopach, ale także przez cywili, którzy bardzo często z powodu rosyjskich bombardowań są pozbawieni prądu i gazu w swoich domach.

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców Lęborka i okolic do włączenia się to tej akcji. – mówi Jarosław Rybarczyk, przewodniczący regionu pomorskiego Stowarzyszenia Polska 2050. – Do produkcji świec wystarczą puste puszki, tektura falista np. z niepotrzebnych kartonów i wosk lub parafina – także ze starych, niedopalonych świec.

W pierwszy weekend marca do pracy ruszyli także wolontariusze z Gdańska. W ciągu 4 godzin zrobili 65 świec, a 50 puszek jest gotowych do zalania woskiem. W akcję zbierania puszek, świec, wosku i kartonów zaangażowanych było wiele osób a w sobotnią pracę przy samej produkcji włączyli się Izabela Szarek , Aleksandra Rokicka, Zdzisław Kopeć, Kamil Krawczyk oraz Wojtek Leśków.

Świece okopowe pomorskie – zdjęcia: