Walczymy z dezinformacją – zapraszamy na warsztaty 28 listopada!
„Dezinformacja? Bezpieczni w sieci” to cykl warsztatów online, który startuje już w najbliższy czwartek! Zespół merytoryczno-organizacyjny tworzą: Magdalena Hehn, Krzysztof Czajka i Wanda Brociek.
Obecnie media społecznościowe, z których codziennie korzystamy, przestały być wyłącznie przestrzenią do dzielenia się informacjami i rozrywką. Stały się miejscem, gdzie regularnie przeprowadzane są zorganizowane akcje dezinformacyjne, mające na celu wywoływanie podziałów społecznych oraz wzmacnianie istniejących różnic i antagonizmów. Są one często wykorzystywane do manipulowania opinią publiczną, co z kolei może wpływać między innymi na rezultaty wyborów, osłabiać demokratyczne procesy oraz podważać zaufanie do instytucji publicznych i NGOsów. To tylko niektóre niebezpieczeństwa obecne w przestrzeni wirtualnej.
Podczas warsztatów nauczysz się rozpoznawać rzetelne źródła informacji, analizować wiarygodność publikowanych treści oraz unikać wpadania w pułapki dezinformacji czy wciągania w niepotrzebne dyskusje, które często są prowokowane celowo. Pokażemy Ci również, jak z większą pewnością poruszać się w świecie mediów społecznościowych i internetu, sprawdzać autentyczność wiadomości oraz unikać manipulacji i błędnych przekazów. Warsztaty pomogą Ci zbudować świadome podejście do przetwarzania informacji, dzięki czemu będziesz mógł aktywnie i odpowiedzialnie korzystać ze źródeł wiedzy online.
Zapewnimy konkretne narzędzia, które pomogą Ci rozpoznawać fałszywe treści i manipulacje oraz skutecznie bronić się przed nimi. Jak chronić siebie i swoich bliskich przed nieprawdziwymi informacjami? Jak rozwijać swoje umiejętności analizy i krytycznego oceniania przekazów w mediach społecznościowych? Te i inne ważne kwestie poruszymy – więcej o retoryce warsztatów przeczytasz tutaj.
Organizatorem projektu jest nasz Zespół Edukacji Obywatelskiej Stowarzyszenia. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 28 listopada o godzinie 20.00, a jego gościem specjalnym będzie Michał Gramatyka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Na warsztaty zapraszamy członków, sympatyków, wolontariuszy i wszystkich chętnych. Zapisz się na newsletter, żeby dostawać na bieżąco informacje na temat projektu, w tym link do spotkania. Jeśli nie dostałeś tej informacji, a chcesz dołączyć do spotkania, napisz na biuro@stowarzyszenie2050.pl.
Podobają Ci się inicjatywy takie jak ta? Wesprzyj dostępną dla wszystkich edukację obywatelską – pomóż nam działać!