Wrocław produkuje świece okopowe

09 stycznia 2023

Wolontariusze z Wrocławia i Dolnego Śląska produkują świece okopowe dla Ukrainy

Świece okopowe Wrocław – Wolontariusze Stowarzyszenia Polska 2050 produkują Świece okopowe dla obrońców Ukrainy. Jedna świeca okopowa zrobiona z niepozornej puszki po groszku konserwowym może palić się przez około 5 godzin.  Daje światło, pozwala przynajmniej trochę się ogrzać i podgrzać wodę lub posiłek.
W ramach akcji „Foreign Front – Darujemy Ciepło Obrońcom Ukrainy w Harcerskim Ośrodku Wodnym „Stanica” we Wrocławiu co tydzień kilkadziesiąt wolontariuszek i wolontariuszy (większość z nich to Ukrainki mieszkające w Polsce) produkuje po kilka tysięcy takich świec. Są bardzo potrzebne w Ukrainie, zmagającej się z przerwami w dostawach prądu i ciepła na skutek barbarzyńskich rosyjskich ataków na krytyczną infrastrukturę energetyczną.
Wczoraj, 08 stycznia b.r. akcję tę wsparli członkowie i wolontariusze stowarzyszenia Polska 2050 na Dolnym Śląsku – brali w niej udział przedstawiciele pięciu powiatów: dzierżoniowskiego, oleśnickiego, świdnickiego, trzebnickiego i Wrocławia.

– Nowe, szczytne doświadczenie. Wykonane przez nas świece okopowe pojadą w Ukrainę i będą pomagały żołnierzom z pierwszej linii frontu ogrzać się. Jest to fantastyczna sprawa, a sama praca jest przyjemna i lekka – powiedział Krzysztof Szpilka, ze świdnickiego koła Stowarzyszenia Polska 2050.

Największą motywacją do zaangażowania się w akcję była świadomość, komu posłuży nasza praca, a wzruszającym i nieoczekiwanym podziękowaniem słowa, które usłyszeliśmy na pożegnanie od jednej z ukraińskich wolontariuszek: „Dziękujemy za to co, dla nas robicie”.

Akcje produkcji świec okopowych w innych miastach

Nie jest to jedyna tego typu akcja wspierana przez ruch Polska 2050, bo takie akcje odbywają się w całej Polsce. W najbliższy czwartek, 12 stycznia, wolontariusze Polska 2050 Mazowieckie będą produkować świece okopowe w siedzibie Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej przy ul. Traktorzystów 26 w Warszawie. W sobotę, 14 stycznia, ekipa Polska 2050 Opolskie weźmie udział w podobnej akcji w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu przy ulicy Krakowskiej 32.

Zapraszamy do włączenia się do akcji każdego kto chce pomóc i okazać w ten sposób solidarność z walczącą Ukrainą.