O nas

Kim jesteśmy?
Przyzwoitymi ludźmi, którym zależy. Jesteśmy i z lewa i z prawa i ze środka, z każdej części Polski, i zza granicy. Łączą nas wartości i wspólne sprawy, w tym najbardziej troska o przyszłe pokolenia, którym nie chcemy się tłumaczyć z bezczynności.
Gdy tworzyliśmy na początku Stowarzyszenie, chcieliśmy Polski zielonej, solidarnej i demokratycznej i to “nasze DNA” nie traci na aktualności. Dziś możemy określić nas jako Stowarzyszenie, którego podstawową misją jest budowanie świadomego społeczeństwa obywatelskiego, które:
- aktywizuje lokalne środowiska
- promuje sprawczość
- obejmuje nią Polskę poprzez realizację projektów społecznych
Na przestrzeni kilku lat sprecyzowaliśmy nasze działania do kilku obszarów, które znajdziesz w zakładce Projekty, a poniżej ich podział na filary. Wśród nich nasze stałe lub cykliczne działania, czyli pomoc w kryzysie bezdomności i ubóstwa, wsparcie dla rodzinnej pieczy zastępczej, społeczne zaangażowanie w edukację o spektrum autyzmu, edukację obywatelską i szkolenia z narzędzi partycypacji obywatelskiej oraz działania wzmacniające głos obywateli. Oprócz tego funkcjonują nieformalne grupy reprezentujące członków różnych grup wiekowych, czyli Seniorzy Polski 2050 oraz Pokolenie 2050 – młodych aktywistów i społeczników do 26 r.ż.
W naszym Stowarzyszeniu mamy różne formy zaangażowania. Możesz zostać sympatykiem, być z nami w kontakcie poprzez newsletter [Zapisz się tutaj] i wspierać nasze działania na Wspieraj (do czego gorąco zachęcamy), członkiem (uwierzysz, że jest nas łącznie 1500!) i bierzesz pełny udział w tworzeniu i decydowaniu o Stowarzyszeniu, albo wolontariuszem, czyli włączasz się w konkretne nasze inicjatywy i projekty, np. zostajesz korepetytorem dla dzieci w pieczy lub wspierasz lokalne działania. O tym, jak wygląda ta ścieżka znajdziesz w Dołącz do nas
Mamy przekonanie, że nie warto czekać z założonymi rękami, siedzieć na przysłowiowej kanapie. Angażujemy się w inicjatywy na rzecz innych ludzi, ale także zwierząt. Hasła, które “niosą nas” w działaniu to:
- “wkluczanie”, co to znaczy? To przeciwieństwo wykluczania – walczymy z wszelką dyskryminacją na rzecz wyrównania szans, dla nas to reprezentowanie rodzin zastępczych, osób z ASD, osób w kryzysie bezdomności i ubóstwa
- antypolaryzacja, czyli walczymy z ciągłym wmawaniem nam, że musimy się dzielić podczas, by jednym rosło w “słupkach”, a innym ubywało. Razem możemy więcej i w wielu kwestiach można wypracować porozumienie
- uwrażliwienie społeczne, czyli pomagamy i działamy poprzez lokalną sprawczość oraz edukujemy, jak brać sprawy w swoje ręce



Co nas wyróżnia? Jesteśmy jedynym stowarzyszeniem, które ma bezpośredni kontakt z politykami, jedynym i największym stowarzyszeniem o charakterze społeczno-politycznym (polityki rozumianej jako służba obywatelom) działającym w kraju i poza jego granicami.
Dla jasności, Stowarzyszenie Polska 2050 to niezależna organizacja pozarządowa. Naszą działalność finansujemy dzięki składkom członkowskim oraz darowiznom od darczyńców. Prowadzimy zbiórkę na www.wspieraj.stowarzyszenie2050.pl
Nasza misja

Działania Pomocowe i Edukacja Obywatelska
Stowarzyszenie jako oddolny ruch czerpie energię z zaangażowania ludzi, którzy chcą inicjować działania na rzecz innych. Dzięki temu prowadzimy pakiet działań pomocowych w kilku wybranych obszarach.
Jednocześnie, bliskie są nam zagadnienia społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego obok działań pomocowych stworzyliśmy drugi filar naszej działalności – komponent ekspercki, koncentrujący się na kształtowaniu zmian społecznych poprzez edukację obywatelską.
O wszystkich projektach przeczytacie w zakładce projekty.
I Filar
działania pomocowe
– realne wsparcie tu i teraz.
Wynik naszej wrażliwości społecznej.
Członkowie Stowarzyszenia realizują pakiet działań będący ich oddolną inicjatywą. Jest to emanacja naszej wrażliwości społecznej. Robimy to, bo chcemy Polski blisko ludzi, empatycznej, inkluzywnej. Walczymy o wyrównywanie szans, a także spojrzenie na różne grupy społeczne z poziomu partnerstwa i współpracy:
W ramach tego filaru prowadzimy projekty:
Pomoc w kryzysie: Plantacja Dobra, Zupa pod Blankami, Zupa na skwerze, Kanapki z sercem
– Wsparcie żywnościowe (a czasem rzeczowe) dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Dowiedz się więcej o naszych działaniach na rzecz osób w kryzysie.
Razem dla rodzin zastępczych
– Działania na rzecz pieczy zastępczej. Między innymi to darmowe korepetycje online i inne formy wsparcia edukacyjnego, które wyrównują szanse dzieci z rodzinnej pieczy zastępcze, a także cykliczne działania wokół wytworzonej społeczności z naszego programu.
Wsparcie dla osób w spektrum autyzmu
– Organizacja wydarzeń integracyjnych, takich jak “Blue Run”, oraz budowanie świadomości społecznej na temat ASD.
Te działania to bezpośrednia pomoc – szybka, konkretna i dostosowana do potrzeb.
II Filar
Działania eksperckie
– edukacja obywatelska.
Edukujemy i tworzymy przestrzeń do budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego, które potrafi reagować i brać sprawy w swoje ręce. Angażujemy do działania i tworzymy przestrzeń do dialogu i swobodnej wymiany myśli. Nasze projekty w tym obszarze:
Akademia Przywództwa Stowarzyszenia Polska 2050
półroczny kompleksowy program liderski.
Klub Seniora Polska 2050 i Uniwersytet Trzeciego Wieku 2050
Kluby dają seniorom głos w debacie na temat tzw. “srebrnej polityki”, bo są ważną częścią polskiego społeczeństwa. Członkowie klubu wzajemnie się aktywizują, dzielą się swoimi inicjatywami i kompetencjami, a UTW realizuje rokrocznie rozbudowany cykl wykładów i warsztatów na ważkie tematy na styku obywatelskim i politycznym
Bezpieczni – Grupa ds. Obrony Cywilnej
zajmuje się edukacją w zakresie szeroko pojętej ochrony ludności. Chcemy wspierać mądre rozwiązania dla społeczeństwa bardziej odpornego na różne kryzysy. Robimy to bez epatowania nieszczęściem i rysowania czarnych scenariuszy, z rozsądkiem i rozwagą informując o rzeczach istotnych w każdych czasach.
Po co Ci gmina?
inicjatywa stworzona z myślą o szerzeniu przystępnej edukacji o samorządzie terytorialnym, po którą sięgnąć może każdy. Powstał już dedykowany fanpage “Po co Ci gmina?”. Regularnie dostarcza on treści edukacyjne dotyczące wszystkich obszarów działalności, które w polskim systemie administracyjnym są przypisane do kompetencji gminy.
Nasza Historia
Nasza historia jest zupełnie nieoczekiwana… nawet dla nas samych! Wszystko zaczęło się od niezgody na pogłębiającą się polaryzację w przestrzeni społeczno-politycznej. Zainspirował nas Szymon Hołownia, gdy w swojej obywatelskiej kampanii prezydenckiej w 2020 roku stawiał na porozumienie i dialog, razem ze słynnym hasłem “zgadzamy się ze sobą w 95%”. W jej trakcie jako tzw. Ekipa Szymona zainicjowaliśmy wiele działań oddolnych, prodemokratycznych i pomocowych (na marginesie, wiele z nich trwa do dziś, jak np. pomoc w kryzysie bezdomności czy wsparcie dla rodzin zastępczych).
Po prostu w jednym miejscu znalazło się za dużo społeczników, więc ta energia musiała się przeobrazić w coś większego :)

W sierpniu 2020 roku założyliśmy Stowarzyszenie Polska 2050, bo nie wyobrażaliśmy sobie (a było nas tysiące wolontariuszy), żeby wtedy zaprzestać. Nazwa miała nawiązywać do innego hasła z kampanii, które mocno do nas przemawiało, czyli tworzyć państwo dla przyszłych pokoleń, a symboliczną cezurę wyznaczało ‘2050’. Od tego momentu działamy, wykorzystując różne narzędzia partycypacji obywatelskiej i tzw. presję społeczną, by mówić o ważnych dla nas kwestiach – solidarności społecznej, ekologii, wyrównywania szans, walki z różnymi wykluczeniami i i zmieniać Polskę w fajny kraj do życia – centymetr po centymetrze.
Członkowie Stowarzyszenia powołują jego organy w demokratycznych wyborach na Walnych Zebraniach. Aktualnie trwa kadencja Zarządu z Katarzyną Suwałą w funkcji Prezeski Stowarzyszenia i w składzie: Wanda Brociek – Wiceprezeska, Piotr Gąsiorowski, Zofia Ilkowska-Adamczewska, Martyna Rękas, Damian Pacześniak.
Zarząd
Na Walnym Zebraniu w listopadzie 2024 roku, zostały wybrane na nową, 3-letnią kadencję ciała statutowe: Komisja Rewizyjna oraz Krajowy Sąd Koleżeński, w składzie:
Komisja Rewizyjna:
- Beata Brzozowska-Zburzyńska (woj.lubelskie – Przewodnicząca)
- Sylwester Korycki (woj. podkarpackie)
- Krzysztof Janczewski (woj. wielkopolskie)
- Magdalena Boczkowska (woj. łódzkie)
- Małgorzata Szostak (woj. małopolskie)
- Radosław Rataj (woj. kujawsko-pomorskie)
Krajowy Sąd Koleżeński:
- Krzysztof Janczewski (woj. wielkopolskie – Przewodniczący)
- Szymon Danielczyk (woj. śląskie)
- Ireneusz Gwóźdź (woj. świętokrzyskie)
- Bożenna Hołownia (woj. mazowieckie)
- Andrzej Kalbarczyk (woj. mazowieckie)
- Adriana Porowska (woj. mazowieckie)
Dokumenty
Galeria
Akcje i Projekty







































Bal Charytatywny 2025



Bal Charytatywny 2024


